Pożar w budynku rozprzestrzenia się bardzo szybko. Czasem wystarczą 3-4 minuty by np. kuchnia wypełniła się czarnym dymem, a temperatura płomienia osiągnęła 800-1000 ⁰C.
Gdy mamy pod ręką gaśnicę lub koc gaśniczy możemy próbować pożar gasić, w razie potrzeby wezwać straż pożarną.

Pożar w mieszkaniu

Najlepiej jednak zapobiegać takim zdarzeniom i zwrócić uwagę na elementy, które mogą spowodować pożar i zawczasu mu przeciwdziałać. Dla grup uczniów z szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum bardzo dobrą nauką prewencji pożarowej może być wizyta w Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach, gdzie znajduje się odpowiednio wyposażona i przystosowana do zajęć z uczniami sala dydaktyczna. W trakcie wizyty uczniowie zobaczą sprzęty domowe wyniesione po pożarze. Można się zdziwić, co robi ogień z klawiaturą, monitorem komputera, czajnikiem, sofą, żelazkiem.

Pożar gniazdka

W trakcie zajęć uczniowie dowiadują się o zagrożeniach pożarowych. Dowiedzą się także dlaczego niebezpiecznie jest podłączanie zbyt dużej liczby odbiorników elektrycznych do jednego gniazdka. Jak można się chronić przed zatruciem czadem oraz postępować w czasie wypadków drogowych.
Natomiast w salach z eksponatami zobaczą i dowiedzą się jak dawniej gaszono pożary oraz jak wyglądały gaśnice, wozy strażackie w przeszłości. Kto będzie chciał się poczuć choć przez chwilę strażakiem będzie miał okazję założenia kurtki strażackiej i zjechania alarmową rurą strażacką.

Zdjęcia zrobione w Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach w sali dydaktycznej.