Bezpieczeństwo osoby niewidomej – co możesz zrobić?
Dnia 15 października 1964 prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił Dzień Bezpiecznej Białej Laski. Pięć lat później Międzynarodowa Federacja Niewidomych podała do wiadomości, że w ten dzień na całym świecie będzie się przypominać o osobach niewidomych.
Co można zrobić by wspomóc bezpieczeństwo osoby niewidomej?
- udzielaj pomocy, gdy osoba niewidząca o to poprosi, unikaj okazywania nadmiernego współczucia, pomagaj w granicach potrzeb osoby niewidzącej,
- rozmawiaj spokojnie – zwracaj się bezpośrednio do osoby niewidomej,
- w czasie rozmowy, potwierdzaj to co usłyszałeś, stwierdzeniem np. Tak. Rozumiem.
- w czasie przywitania informuj „Chciałbym Pani/Panu uścisnąć dłoń ”. Można też delikatnie dotknąć dłoni, mówiąc np. Witam Panią/Pana.
- zamykaj lub otwieraj do końca drzwi. Otwierasz okno, przestawiasz krzesło, mebel – poinformuj o tym osobę niewidomą – unikniesz wypadku,
- wchodząc do pokoju z osobą niewidomą poinformuj ją, co się w nim znajduje,
- gdy wchodzisz do pokoju, w którym przebywa osoba niewidząca – poinformuj ją o tym – zrób to samo jak będziesz wychodzić,
- przy wskazywania miejsca do siedzenia, połóż rękę osoby niewidzącej np. na oparciu krzesła – pozwól osobie niewidomej samodzielnie usiąść,
- w czasie mijania osoby niewidomej zejdź z jej linii przemieszczania się,
- w czasie informowania o kierunku marszu określ odległość oraz potencjalne skręty w prawo, lewo. Mów np. Proszę przejść około 20 metrów. Potem należy skręcić w prawo.
- pomagając w przechodzeniu przez niebezpieczny, trudny odcinek, podaj swoje ramię. Idź przed osobą niewidomą, informuj słownie o widzianych przez ciebie leżących przedmiotach. Zwolnij w momentach trudniejszych, np. przed krawężnikiem.
- widzisz, że osoba niewidoma wchodzi w niebezpieczny odcinek drogi – podnieść rękę lub laskę osoby niewidomej – naprowadź na prawidłowy kierunek,
W czasie posiłku informuj, co znajduje się na talerzu stosując zasadę wskazówek zegara np. na godzinie 3 znajdują się ziemniaki, na 6 buraki itd.
Gdy widzisz niewidomego z psem asystującym – pozwól by pies mógł pracować. Podchodzenie, głaskanie – rozprasza psa i powoduje, że swoje zadanie wykona gorzej. Pamiętaj, że osoba niewidoma wsłuchuje się w reakcje specjalnie szkolonego dla jej potrzeb psa.
W miejscach publicznych, czekając razem z osobą niewidomą w kolejce wskaż miejsce, gdzie może usiąść lub poinformuj kiedy będzie jej czas na wejście.
W sklepie pomóż w poszukiwaniu odpowiedniego towaru. Gdy będzie taka potrzeba odczytaj napis na etykiecie. Podaj cenę. W czasie wręczania pieniędzy – oddzielnie podawaj każdy banknot, monetę informując o ich wartości.
Stosując powyższe rady można zwiększyć bezpieczeństwo osoby niewidomej w miejscu pracy, domu, obiektach publicznych.
Materiał powstał na podstawie ulotki Polskiego Związku Niewidomych „Gdy spotkasz osobę niewidomą”